SALİM SAVCI HAYATA VEDA ETTİ.

Çorum yaşayan değerlerinden birini daha kayıp etti. Çorum Osmancık Çampınar köyünde yaşayan emekli öğretmen ve Yazar Salim Savcı yaşadığı köyde son nefesini verdi. Salim Savcı Öğretmenliğinin yanında tam 87 kitap yazarak basımını gerçekleştirdi.

Çampınar Köyü’nde yaşayan 97 yaşındaki emekli öğretmen Salim Savcı vefat etti.
Yaşlılığa bağlı sağlık sorunları yaşayan Osmancık Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Üyesi ve onursal başkanı emekli fizik-kimya öğretmeni Salim Savcı, yaşadığı Osmancık’a bağlı Çampınar Köyü’nde bu gün vefat etti. Merhumun, cenazesi yarın saat 11’de Çampınar köyü mezarlığına defnedilecek. Osmancık Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Üyesi ve onursal başkanı emekli fizik-kimya öğretmeni Salim Savcı’ya Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz. Son isteği yerine geldi Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, son 5 aydır evinde istirahat eden ve “Son istediğim Vali beyi görmek” diyen Salim Savcı’yı evinde ziyaret etmiş ve hayır duasını almıştı.
Salim Savcı Kimdir?
Seciğen Bölge İlkokulu’ndan mezun oldu. Ortaokulu İzmir Karataş Ortaokulu’nda bir yıl, Balıkesir Gönen Ortaokulu’nda iki yıl okuyarak bitirdi. O zaman ortaokullarda son sınıfta elemem sınavları vardı. Eleme sınavlarında başarılı olduğu için, öğretmenler kurulunca Balıkesir Necatibey İlköğretmen Okulu’na yatılı seçildi. Üç yıl yatılı okudu. Yine öğretmenler kurulunca “Balıkesir Necati Eğitim Esntitüsü Fizik Kimya Bölümüne yatılı olarak seçildi. İki yıl, yatılı okuyarak, Fizik-Kimya öğretmeni oldu.
Amasya Merzifon Erkek Orta Sanat Okulu ve Merzifon Erkek Sanat Enstitüsü’nde sekiz yıl Fizik-Kimya öğretmenliği ve müdür yardımcılığı yaptı. Bu arada Rize Yapı Meslek Okulu Müdürlüğü teklifini kabul etmedi. Ertesi yıl ise, Bakanlığın ısrarı üzerine iki ilçe ile bir ilde denenen Muş Muhtelif Gayeli Ortaokulu Müdürlüğünü kabul etti. Üç yıl müdürlük görevi yaparak askerliğini yapmak üzere askere gitti.

Askerliğini de Merzifon 1. Astsubay Hazırlama Okulunda Fizik dersi öğretmeni olarak yaptı. Askerlik dönüşü, 1956-1957 öğretim yılında Ankara-Ulus1. Erkek Sanat Enstitüsü Fizik-Kimya öğretmenliği ve Müdür yardımcılığı görevine atandı. Milli Eğitim Bakanlığı emrinde de 27 yıl çalışarak zamanın bakanını ikna ederek emekli oldu. 1968 yılında kurduğu Ankara-Gül Yayınevinin başına geçti. Çeşitli, ders, yardımcı ders, kurs, öykü, fıkralar, masallar yazdı. 27 yıl öğretmenlik, müdür yardımcılığı ve 3 yerden birinde deneme okul müdürlüğü yapan ve emekli olan Salim Savcı, 1968 yılında Ankara’da “Gül Yayınevi’ni kurdu. Merhum eşi Gülten Savcı’nın isminden adını alan yayınevinde yazdığı 87 adet kitabı bastı. 1973 yılında emekli olduktan sonra 1974 yılından bu tarafa yerel gazetelerde de köşe yazarlığı yaptı. 2007 yılında sahibi olduğu “Gül Yayınevi’ni kapatan Salim Savcı aynı yıl 84 yaşındayken doğduğu yer olan Osmancık Çampınar Köyü’ne döndü. 1996 yılında yeğeni merhum Osman Savcı tarafından kurulan Çampınar Bahri Savcı Kütüphanesi’nde rehberlik ve danışmanlık görevini yürüttü. 11 bin kitabın bulunduğu, kütüphane adına 16 kitap yayınladı. Son 5 aydır yaşlılığa bağlı sağlık sorunları yaşayan Salim Savcı 97 yaşında bu gün vefat etti.

Haber İsmail Kabakdere.

Cevap bırakın