SUNGURLU BELEDİYE BAŞKANI ŞAHİNER YATIRIMIN SUNGURLUYA YAPILMASI HALİNDE HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ DEDİ.

AHLATCI’DAN DEV YATIRIM

YATIRIMIN SUNGURLU’YA YAPILMASI HALİNDE BELEDİYE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEK

 

Türkiye’nin ve Çorum’un önde gelen holdinglerinden Ahlatcı Holding, 100 milyon dolar (1,5 milyar TL)’lik 3 yeni fabrika kurmaya hazırlanıyor. İşadamı Ahmet Ahlatcı kuracakları yeni fabrikalar için Çorum OSB’den yer isteyeceklerini, verilmemesi halinde yatırımı Sungurlu OSB’ye yapacaklarını kaydetti.

Bu sevindirici gelişmenin üzerine bir açıklama yapan Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner, “Sungurlu Belediyesi olarak her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

 

1200 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Bin 200 kişinin istihdam edileceği fabrikalar hakkında bilgi veren Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, Türkiye’de yalnız bir tane olan barut fabrikasının ve yan sanayisinin ikincisini Çorum’a kazandıracaklarını ve yapacakları 3 yeni fabrikada yılda 1.500 ton üretecekleri barutun yüzde 30-35’lik kısmını Makine Kimya Endüstrisi’ne vereceklerini, kalan kısmını ise ihraç edeceklerini söyledi.

 

FABRİKA YATIRIMI SUNGURLU’YA KAYABİLİR

Çorum Organize Sanayi Bölgesi’nden yer talep ettiklerini dile getiren Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, Çorum OSB’nin kendilerine yer vermemesi durumunda fabrikaları Sungurlu OSB’ye kurmayı düşündüklerini söyledi. Çorum OSB’nin vermeyeceklerini biliyoruz diyen Ahlatcı, “Biz talep ettik. Zamanında vermediler. Geçmişi açmayalım. OSB’nin yeni yönetimi var, OSB Müdürü Çorum için çalışan çok değerli bir insan. Yönetimle hiçbir derdimiz yok. 600 dönümlük yer talebimiz var. Barutun yüzde 30-40’ını MKE’ye (Makine Kimya Enstitüsü) yüzde 60’ını ihraç edeceğiz. Barutun hem hammaddesini hem kendisini üreteceğiz. İthalat yapmadan ihracat yapacağız. Yıllık 1500 ton kapasiteli tesis yapacağız”

 

HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ

Ahlatcı’nın açıklamasının ardından bir açıklama yapan Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner, yatırımın Sungurlu’ya yapılmasını, yapıldığı takdirde Sungurlu Belediyesi olarak her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Ticaret Odası Başkanlığı döneminde Sungurlu OSB’nin gelişmesi için büyük bir çaba sarf ettiklerini söyleyen Başkan Şahiner, Sayın Ahmet Ahlatcı’nın Türkiye’nin ve Çorum’un büyük değerlerinden biri olduğunu, halkın içinden olan, Çorum için uğraşan ve bütün Çorum için çalışan bir kişi olduğunu söyledi.

Şahiner, Ahlatcı’nın bu büyük yatırımı Sungurlu’ya yapmasını dilediklerini söyleyerek, “Bizde Sungurlu Belediyesi olarak kendisine her türlü desteği vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

şahiner kandil mesajı

Cevap bırakın