AHLATCI ÇORUM’A 3 FABRİKA KURACAK

AHLATCI ÇORUM’A 3 FABRİKA KURACAK!

Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, Çorum’a barut fabrikası kuracağını açıkladı. Ahlatcı’nın bugün düzenlediği basın toplantısına holdingin yöneticisi olan oğulları Ahmet Emin Ahlatcı ve Ateş Ahlatcı eşlik etti. Sungurlu veya Çorum OSB’ye kurulması planlanan 100 milyon dolar maliyetli fabrikada 1200 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.

Ahkatcı gençlere yönelik yatırımlar yapacağız  İşadamı Ahlatcı, düzenlediği toplantıda, Çorum’da 500 yazılımcı yetiştirilmesi için kapsamlı bir eğitim programı açacaklarını duyurdu. Ahlatcı Vakfı kanalıyla yapılacak eğitim önümüzdeki günlerde başlayacak.

Ahlatcı çorumspor ile ilgili bir soru üzerine ekonomide yaşanan gelişmelere yönelik değerlendirmelerde bulunurken, Çorumspor’u birinci lige taşımak hedefiyle 3 yıl boyunca ciddi katkı verdiklerini, ancak kulüp başkanının kulübü sattığını, kendisine kırgın olduğunu, bundan sonraki süreçte desteklerini Çorumspor’a değil, yazılımcı gençlere yapacağını ifade etti.

Ahlatcı, Çorum’a barut fabrikası kuracağını açıklayan Ahlatcı, şöyle dedi: “Çorum’a 3 tane yeni fabrika yapıyoruz. Birincisi Barut Fabrikası, çok stratejik fabrika. Türkiye’den bir tane var. İkincisini Çorum’a yapacağız. Barutun oluşması için iki mitroselülöz ve mitrogliserin tesisi yapacağız. Yani 100 milyon dolar, 1.6 milyarlık yatırım. OSB’den yer talep edeceğiz. Çorum OSB vermezse Sungurlu OSB’ye gideceğiz. Vermeyeceklerini biliyoruz. Biz talep ettik. Zamanında vermediler. Geçmişi açmayalım. OSB’nin yeni yönetimi var, OSB Müdürü Çorum için çalışan çok değerli bir insan. Yönetimle hiçbir derdimiz yok. 600 dönümlük yer talebimiz var. Barutun yüzde 30-40’ını MKE’ye (Makine Kimya Enstitüsü) yüzde 60’ını ihraç edeceğiz. Barutun hem hammaddesini hem kendisini üreteceğiz. İthalat yapmadan ihracat yapacağız. Yıllık 1500 ton kapasiteli tesis yapacağız.” dedi.

Cevap bırakın