GÖZÜMDE CANLANAN SUNGURLUM.

GÖZÜMDE CANLANAN SUNGURLUM.
Bu gün sosyal medya facebook hesabında kurulan Sungurlu Kültür ve Yöresel Ürünler Şenliği adında bir grup kuruldu, oradan esinlenerek geçmiş yıllarda yazdığım bir yazı aklıma geldi web sayfam çökmeseydi o yıllarda yazdıklarımın ne kadar isabetli olduğu bir kez daha ortaya çıkacaktı. Bu bir haklılık meselesi değil sadece doğup büyüdüğümüz memlekete aklımızın ve gücümüzün yettiği kadar katkıda bulunmaktı. Çok gezenmi bilir çok okuyanmı misalinden esinlendim . Tabiki çok gezen bilir. Sene 1994 yılında Kütahya ya biraderin askerlik yemin töreni için gittim. Törenden sonra biradere izin aldım. Askeriyeden çıkarken usta erlere sorduk burada gidip görülecek yer neresi var onlarda abi döner kule var. Buranın en meşhur yeri. Bakalım bi dedik çıktık bir tepenin üstüne adamlar bir sosyal tesis kurmuşlar. Kütahya ayaklarının altında. İşte o zaman aklıma memleketimiz Sungurlu geldi dedimki manastır tepesine böyle bir tesis yapılsa çok güzel olur. Yıllar sonrada olsa sayın Başkan Sungurluya oraya benzer bir tesis kazandırdı emeklerine sağlık. Tabi Sungurlu Karadenizin İç anadoluya açılan kapısı olduğu gibi İç anadolununda karadenize hatta doğuya da açılan kapısı diyebiliriz. Buranın ticari bakımdan gelişmesi lazım. Bunun içinde çok küçük dokunuşların olması yeterlidir. Sungurlu coğrafyası buna çok uygundur. Mesela Delicede olduğu gibi ama daha gelişmiş bir şekil ile ana yol kenarında bir köylü pazarı. Burada yazları sebze meyveden alda bakliyata kadar her şeyin olduğu ve haftanın her günü halka açık olarak satışın sağlanması. Tabi gönül isterki organize sanayi dolsun memlekette işsiz güçsüz insan kalmasın malesef çok zor bir durum. Çünkü etraf illerimizin hepsi devlet teşvikinden yararlanırken ilimiz Çorum teşvik kapsamının dışında kalıyor. O yüzden elimizdeki imkan olan tarımı iyi değerlendirip Sularımızı tarlarımızn en ücra köşelerine kadar götürüp heder etmeden bu işin üstesinden gelip böyle bir çalışma ile ilçemize katkı sağlamamız lazım. Bunun yanında meyveciliğe önem verilmesi.Ev yapımı Sebze ve meyve konserveciliği  yapılması. Hayvancılığa peynir süt ürünlerini bolca yapılması. Kümes hayvanları üretimi ve yumurta üretiminin artırılarak kurulacak yol boyu pazarında satılacağını ve Sungurluyada çok katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Dedikya coğrafi yapımız çok müsait. Sungurlu giriş ve çıkış yamaçlarına ana yoldan görülecek şekilde yatay mimari Beypazarı evleri şeklinde evlerin yapılması. Buralara böyle ev yapacaklara ruhsat verilecek normal toplu konut apartman site yapacaklara normal yerleşim yeri olan şehir merkezlerine ve uygun yerlere yapacak şekilde planlanması. Şehir merkezimizde azda olsa bulunan eski tarihi değeri olan yerleri restore edilmesi için girişimlerde bulunularak yapılıp halka açık hale getirilip kullanılması gibi. Buralara gelen kişilerin kalmasının sağlanması için temiz  havuzlu yıldızlı bir otelin olması. Tabi bunu kimden bekleyeceğiz kim yapacak bunları. Elbette Sungurludaki siyasiler bir araya gelerek yapacaklar. Bunu bir tek belediyeden veya belediye başkanından beklemek doğru değil. Bazen belediye meclis toplantılarını seyrediyorum. Malesef Sungurlu yararına olan işlere bile karşı çıkan encümenlerimiz oluyor. Ha bu her dönem ortaya çıkan bir durum olabilir. Ama Sungurlunun daha fazla kan kaybedecek durumu yok hemşehrilerim. Burada O parti bu parti demeden herkes elini taşın altına koyup bu ve Sungurlu yararına olan projeleri gerçekleştirmesi Sungurluya bir nebze nesef aldırır.

Yoksa Sungurlu her zaman göç vermeye mecbur kalır. Yetişen gençlerini memlekette tutamaz. Onlarda şehiri terk edip büyükşehirlerde askari ücretle geçinmek için hayatlarının sonuna kadar mücadeleye devam ederler. Evet tabi oradada mücadele edecekler ama en azından kazançları orada olacak eşinden dostundan doğduğu topraklardan ayrı kalmadan iş saatini kendi ayarlayarak kimseye boyun eğmeden hür bir şekilde yaşamını sürdürecek. Büyükşehirlerde Her akşam saat kurarak yatıp sabahda saat sesi ile kalkacaklar. Ama Sungurlu gelişirde kendi işi ile meşgul olup orada kalırsa saat kurmadan yatıp sabah horoz sesi ile kalacak. Bence Sungurluyu dahada yok etmeden bir takım hayati projeleri en kısa sürede hayata geçirerek geleceğimiz olan gençlerin horoz sesi ile uyanmasını sağlayın. Geçmişteki yazımdan aklıma gelsede gözümdeki canlanan Sungurlum böyle.

Cevap bırakın