YOL ÇALIŞMASINDA LAHİT BULUNDU.

YOL ÇALIŞMASINDA LAHİT BULUNDU.

 

Çorum’da yol yapım çalışması sırasında Roma dönemine ait içerisinde kadın iskeleti, cam parçaları ve toprak parfüm şişesi bulunan yaklaşık 2 bin yıllık lahit bulundu. Kent merkezindeki bir bölgede belediye ekiplerince yürütülen yol yapılan çalışmaları sırasında zeminden yaklaşık 70 santimetre derinliğinde lahite rastlayan işçiler, durumu Çorum Müzesi yetkililerine bildirdi. Polis ekipleriyle beraber bölgeye giden müze uzmanları lahidin bulunduğu alanda inceleme yaptı. Uzmanlarca gerçekleştirilen kurtarma kazısıyla lahit teknesi bulunduğu alandan çıkarılarak müze bahçesine götürüldü.
Burada içerisi temizlenen lahitteki cam parçaları ve pişmiş topraktan yapılmış parfüm şişesi incelenmek üzere müze laboratuarına, kadın iskeleti de Hitit Üniversitesi Antropoloji Bölümü’ne teslim edildi. Daha önce de toprak bir mezar bulunan bölgenin SİT alanı olarak koruma altına alınması ve detaylı olarak incelenmesi için Müze Müdürlüğü tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı nezrinde çalışma başlatıldı.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Sümeyra Şengül, gazetecilere yaptığı açıklamada, müze bahçesinde koruma altına alınan 2 metre 72 santimetre uzunluğundaki lahidin, Roma dönemine ait yaklaşık 2 bin yıllık olduğunu söyledi. Lahit ve içerisindekilerle ilgili incelemenin devam ettiğini belirten Şengül, “Lahidin kapağının açıldığında bir kadın iskelete rastlanıyor. Yaşlı bir kadın olduğu tahmin ediliyor. Yapılan temizlik çalışmaları sırasında iskeletin ayak kısmında cam parçaları elde ediyoruz. Yine çalışmalarda koku kabı parçasına rastlanıyor. Bunlar bize, Roma döneminde mezar hediyeleri bulunduğunu anımsatıyor. Bölgemizde nadir olarak bulunan bu lahit örneği, yerel malzeme ile belki de yine yerel taş ustaları ve sanatçıları tarafından yapılmış örneklerden biri olması açısından büyük önem arz etmektedir.” dedi.
Daha önce aynı bölgede bir toprak mezara daha rastladıklarını ifade eden Şengül, “Roma döneminde mezarlık yerleşimleri toplu olduğu gibi dağınık da olabiliyor. Daha önce o bölgede bir toprak mezar da bulunmuştu. Tüm bunlar bize bu alanın daha ayrıntılı şekilde incelenmesi gerektiğini düşündürüyor. Belki çalışmalarımız sonunda o bölgede Roma dönemine ait düzensiz bir mezarlık alanıyla karşılaşabileceğimizi düşünüyoruz.” diye konuştu.

 

 

Cevap bırakın